Ako zabezpečiť dom, byt s domácim miláčikom?

Veľa krát sa pri návrhu zabezpečovacieho systému rieši problém ako ho prevádzkovať v prítomnosti domácich zvieratiek. My Vám poradíme.

Zabezpečovací systém verzus domáci maznáčikovia

Často sa stretávame zo zákazníkmi, ktorí nie sú ochotní  akokoľvek obmedziť priestor pre svojho maznáčika a rozdeliť tak objekt na stráženú časť a na časť s pohybom zvieraťa. V súčasnosti existuje viac možností, ale vždy je to o  kompromise . Je potrebné nájsť kompromis medzi kvalitou stráženia majetku a obmedzením pre domáce zviera. Existujú detektory, u ktorých výrobca deklaruje odolnosť voči psom do danej veľkosti alebo váhy. Ale taký detektor nebude nikdy tak spoľahlivý ako bežný detektor.

Domáce zvieratko, zabezpečovací systém  alebo obidvoje ? 

  • Plášťová ochrana: metóda založená na zabezpečení všetkých možných vstupov do objektu. V objekte sa dá voľne pohybovať aj pri zapnutom strážení. Nevýhodou je veľké množstvo detektorov. Každé okno a dvere musia mať svoj.
  • Pohybové detektory s imunitou: detektory sú upravené tak, že nezaznamenávajú pohyb zvieraťa do určitej váhy. Nikdy ale nezaručujú 100% odolnosť pred falošným poplachom. Problém nastane, ak je zviera schopné chodiť po nábytku (mačka, pes na gauči). Detektor totiž funguje tak, že v spodnej časti miestnosti nezaznamenáva  pohyb.
  • Rozdelenie objektu na časti: najjednoduchšie a najspoľahlivejšie riešenie. Zviera má prístup len do miestností, kde nie sú pohybové detektory. Strážená časť je pre neho uzavretá. Je to síce obmedzenie pre zviera, ale zabezpečovací systém môže fungovať veľmi spoľahlivo a bez problémov.

Domáce zvieratká, ktoré predstavujú riziko falošných poplachov.

Pre zabezpečovací systém sú problematické voľne sa pohybujúce domáce zvieratká vo veľkosti mačky a väčšie. Určite nie je problém papagáj v klietke alebo škrečok v teráriu. Táto veľkosť domácich miláčikov je pre pohybové detektory nezaujímavá (ak sa teda nebudú šplhať priamo po detektore). Pravdou je až ak pes  váži viac  ako 20 kg je problém aj pre detektory pohybu s imunitou. Tu už môže pomôcť len plášťová ochrana alebo plošné pohybové detektory. Tie možno však napríklad podplaziť.

 

Image alt text.