Má zmysel investovať do zabezpečovacieho systému?

Tento problém trápi väčšinu majiteľov bytov a domov či kohokoľvek, kto má nejaký majetok. Preto sme sa rozhodli napísať tento článok, aby sme vám poskytli pár informácií pre jednoduchšie rozhodovanie. Väčšina týchto informácií je založená na 20-tich rokoch našich skúseností, ale najmä skúseností našich zákazníkov.

Veľmi často sa stretávame s odmietavým postojom ohľadom zabezpečovacieho systému so slovami "ja to nepotrebujem, mňa nikdy ešte nevykradli". Problém je v slove "ešte". 

Náš právny systém sa v tomto ohľade nijako nelepší a skôr nahráva páchateľom a zlodejom, ktorí si často môžu myslieť, že sú nedosiahnuteľní (bohužiaľ to tak aj býva). Polícia si vás rada vypočuje, prípad si zanesie do tabuliek, a keď sa jej zadarí tak zlodeja odhalí. Ale tým to končí.  A vy sa postavíte do radu už čakajúcich poškodených, ktorých zlodej tiež vykradol. Základom je teda čo najviac  znepríjemniť priebeh krádeže a to tak, aby sa necítili bezpečne a nerušene. Bezpečnostné dvere sú síce pekná vec, ale na zlodeja neupozorní a okolie pri krádeži tiež nezobudí. Skôr skomplikujú prípadný zásah lekára v prípade, že ho niekedy budete potrebovať privolať pri vážnych zdravotných problémoch. Zlodej sa bojí pozornosti okolia a nechce, aby ho chytili priamo pri čine.

 

Takže ako na nich?

  • Odraďte ho: použite atrapu niektorého bezpečnostného prvku ako je siréna, kamera alebo aspoň ho upozornite na zabezpečovací systém tabuľkou. Väčšia časť ich pôjde o dom ďalej.
  • Upozornite na neho: miesto investície do drahých zámkov radšej kúpte v tej istej cene nejaký aspoň základný zabezpečovací systém, ktorý sa rozhučí a zlodeja vyženie. Narobí vám tak menej škody.
  • Zaistite miesto krádeže: často sa stane, že zlodeja síce vyženiete, ale dvere sú už otvorené. Ak sa o tom nedozvie niekto z okolia, zostanú tak, až do vášho príchodu. Poverte suseda kontrolou domu alebo použite GSM prenos poplachu, aby ste na krádež mohli reagovať.

Na záver vám nebudeme, ako predajcovia zabezpečovacej techniky, písať kúpte si zabezpečovací systém. Je to vaše rozhodnutie a váš majetok. Ak poznáte niekoho v okolí, kto už mal tú česť byť nechceným hostiteľom nepozvanej návštevy, spýtajte sa ho, čo si myslia a ako by dnes reagoval.

Ak ste sa rozhodli pre zabezpečovací systém, dbajte starostlivo pri výbere na jeho kvalitu. Nekupujete si vysávač ale vec, ktorá v prípade potreby musí fungovať, inak je k ničomu. 

 

Image alt text.