Bazénový alarm

Chcete si vybudovať na záhrade bazén, ale máte strach aby nedošlo k úrazu vášho dieťaťa? Vedeli ste, že existuje bazénový alarm ? 

Mať svoj bazén je snom každého jedného z nás. Pre deti to je jedna z najlepších atrakcií, ktoré im môžete zaobstarať. Bazén však skrýva aj obrovské nebezpečenstvo najmä pre menšie deti. Stačí malá nepozornosť a  obľúbenej atrakcie sa stane nočná mora, ktorá môže poznačiť  rodičov  aj dieťa na celý život.

Ak premýšľate  alebo už máte vlastný bazén alebo kúpacie jazierko či inú vodnú plochu na záhrade, je dobré zamyslieť sa nad bezpečnosťou vašich detí. . Vo vyspelejších štátoch Európy a v USA je druhým najčastejším smrteľným úrazom detí do 15 rokov utopenie v bazéne. Z tohto dôvodu už niektoré krajiny zaviedli povinnú výbavu zabezpečovacích systémov  pre všetky novo vznikajúce bazény.

Nikto nedokáže neustále bdieť nad tým, čo práve deti robia. A istota, že ste nezabudli zamknúť dvere do bazéna, tiež nie je stopercentná. Deti sú zvedavé a rady sa hrajú najmä tam, kde to majú zakázané. Voda je pre nich ako magnet a bazén  ich priamo priťahuje. Pri hre v jeho okolí môže jednoducho dôjsť k pošmyknutiu a pádu do bazéna. Bohužiaľ skĺznutie alebo pád do vody menšieho dieťaťa nie je sprevádzaný výraznejším zvukom. 

Ako teda zaistiť bazén proti utopeniu dieťaťa?   Postačí k ochrane detí elektrický alarm, alebo je lepšie ho kombinovať s klasickými zábranami?

Medzi klasické zabezpečenia patrí napríklad posuvný kryt , ktorý sa dá zamknúť. Vnútorný bazén je dobré zneprístupniť  zamknutím dvier . Toto všetko funguje len do tej doby, než naň zabudnete.

Aké sú výhody elektronického zabezpečenia bazéna?

Bazénové alarmy fungujú na princípe rozvírenie hladiny pri páde do vody. Sú však dané tak, aby im nevadili malé pohyby hladiny pri daždi a vetre. Väčšinou sú schopné rozoznať pád objektu do vody už od 6kg jeho váhy. Preto strážia pád dieťaťa, tak napríklad aj bežného psa (aj to sa stáva). Pri páde sa spustí poplachové čidlo umiestnené na bazéne i bezdrôtová siréna umiestnená v dome. Bazénový alarm funguje tak, že sa nainštaluje na bazén a zapne sa. V tom momente začína strážiť. Ak chcete ísť plávať, len nastavíte bazénový alarm do módu plávanie a bazén je voľný. Po skončení opäť zapnete tlačidlo stráženie, alebo ak na to zabudnete, bazénový alarm sám do niekoľkých minút rozozná, že nikto nepláva a zapne stráženie sám. Tým sa maximálne odstraňuje  ľudský faktor zabúdania.

Poslednou dobou sa stávajú moderným prírodné záhradné jazierka určená pre kúpanie. Tie nemožno nijako prikryť alebo uzamknúť. Tu neexistuje iná varianta ako bazénový alarm.