ČO VŠETKO DOKÁŽU MODERNÉ BEZPEČNOSTNÉ KAMEROVÉ SYSTÉMY?

Veľa ľudí si stále myslí, že kamery snímajú obraz  iba ak sa niečo stane, vyberie sa záznam , vďaka ktorému je možné identifikovať páchateľa. Táto staršia funkcia kamerového systému sa môže zdať ako jediná, ale  tak to už dlhšie nie je.

Novodobé kamery sú premyslené a inteligentné zariadenia, ktoré hlavne predchádzajú trestnej činnosti. 

Zaujíma vás ako ? Zastavte sa na chvíľku a venujte niekoľko minút tomuto článku.

ANALÓGOVÉ VS. DIGITÁLNE KAMERY

Hlavný rozdiel  je v spôsobe spracovania, uchovávania a šírenia záznamu.  Zjednodušene povedané, analógové kamery predstavujú minulé systémy a sú pomaly na ústupe. V porovnaní s IP kamerami je obraz menej kvalitný a spracovanie záznamu je náročnejšie. Napriek tomu sú pre niektoré inštalácie vhodné aj analógové kamery. Ich súčasnou veľkou výhodou je nízka obstarávacia cena. Avšak pre snímanie väčších priestranstiev, ako sú okolia domov, záhrady, parkoviská, sklady a podobne sú vhodnejšie IP kamery. Poskytujú totiž širší záber s väčším dôrazom na detail. 

SNÍMACIE ČIPY A OBJEKTÍVY

Bezpečnostné kamery produkujú obraz používaním snímacích čipov (typu CMOS, alebo CCD). Čipy sú štvorcového tvaru a sú radené za objektívom. Nasnímajú scénu a tá je následne prevedená do analógovej, alebo digitálnej podoby. Pre kvalitu obrazu je dôležitá veľkosť čipu. Čím väčší, tým lepší. 

Objektívy sú na bezpečnostných kamerách pevné, alebo výmenné. Pri objektívoch ide o pochopenie jednoduchej podstaty. Čím dlhší objektív (údaj v mm), tým vidí viac do diaľky, ale zároveň s nižším snímaným uhlom.

WI-FI, ALEBO KÁBEL?

Ani bezpečnostné kamery neobišiel „wi-fi boom“, a tak sa môžeme stretnúť s wifi kamerami. Úprimne, jediné miesto, kam by sme odporučili montovať wifi kameru je les. Prečo?

Pre štandardné používanie bezpečnostných kamier je wi-fi úplne nevhodné. Dva hlavné dôvody:

  • Existuje už množstvo zariadení, ktoré wi-fi využívajú, čím produkujú značný wi-fi elektromagnetický smog. Tento môže chtiac-nechtiac rušiť prenos kamerového záznamu.
  • Wi-fi je ľahko napadnuteľné a nie vždy poskytuje dostatočnú ochranu pred útokmi hoci aj amatérskych hackerov.