Bezpečnosť na Orave mala dlhé roky na starosti firma Elma, ktorú pred rokom prebral do svojich rúk a zlúčil so svojou existujúcou firmou nový majiteľ Peter Kasan. Pod inovatívnym názvom KASprof Security Agency dohliada na viac ako 150 objektov nielen v oravskom regióne, ale aj v rôznych kútoch Slovenska.
Práve leto a s nim spojené dovolenkové obdobie je pre bytových a domových zlodejov priam ideálne a majitelia sú o niečo viac ostražitejší, nie vždy však správne „Veľa ľudí si v dnešnej dobe už chráni svoj majetok, dôležité je však aj akým spôsobom. Mnoho z nich si nechá namontovať zabezpečovací systém, ktorý pri narušení objektu vyšle signál na ich mobilný telefón. Ležia niekde pri mori, tisíce kilometrov od domu, do ktorého keď sa im niekto pokúsi vlámať, príde im akurát sms-ka. U firiem a štátnej správy je to iné. Tu sa využíva napojenie bezpečnostného systému na pult centralizovanej ochrany, aký má aj firma KASprof Security Agency. Majitelia domov sú väčšinou v mylnej predstave, že takýto druh zabezpečenia je finančne veľmi náročný, ale na druhej strane si neuvedomujú, že takto sú monitorovaný 24 hodín denne. Komunikácia so zariadením prebieha neustále, takže vieme rozlíšiť či do domu vchádza niekto z rodinných príslušníkov, alebo tam niekto vnikol neoprávnene. V takomto prípade vyrážajú naši zamestnanci do minúty na zásah. Napojenie na pult centralizovanej ochrany pritom môže byť len dočasný ak si to tak majiteľ želá a chce si v kľude užiť dovolenku“, informoval majiteľ bezpečnostnej agentúry Peter Kasan.
Často krát celý bezpečnostný systém dopláca na ľudský faktor. „Už sa nám pár krát stalo, že hoci zákazník svoj dom zabezpečil technicky, ale na druhej strane zabudol na takú banálnu vec ako zatvoriť okno. V prvom rade si musí majiteľ dávať pozor sám a ak sa rozhodne pre zabezpečovací systém je dôležité zveriť jeho namontovanie renomovanej firme, ktorá vlastní licenciu technickej služby. V opačnom prípade môže dôjsť k nesprávnemu fungovaniu zariadenia“.
Orientačná cena zabezpečenia rodinného domu sa pohybuje od 500 €, všetko však záleží od viacerých faktorov, ako od prístupností priestoru, počtu monitorovaných miestností, či počtu čidiel.
Každý zákazník je špecifický a vyžaduje si iný druh bezpečnostnej ochrany, podľa toho aká mu najviac vyhovuje. „Starší ľudia využívajú tzv. „panic tlačidlo“. V prípade, že sú v dome sami a niečo sa deje, alebo potrebujú pomoc, len ho stlačia a hliadka s vyškolenými pracovníkmi okamžite vyráža na miesto. V takýchto prípadoch často rozhodujú sekundy a určite je to rýchlejšie ako telefonát, či sms správa“, dodal Kasan.
Firmy sa orientujú skôr na kamerové systémy, poprípade v kombinácií s iným zabezpečovacím zariadením. „Všetko záleží od požiadaviek zákazníka. Vieme mu zabezpečenie urobiť štandardne, aj ho predimenzovať. Spolupracujeme len so špičkou na trhu a to s firmami akými sú kanadský Paradox, alebo český Jablotron“.
Zákazníci sa často nevedia zorientovať v nekonečnej ponuke možností „Našou úlohou je nie len zabezpečiť daný objekt, ale aj poradiť zákazníkovi, aký druh ochrany je pre neho najvhodnejší“. Veľkým plusom KASprof security agency je určite komplexnosť v ponuke služieb, ktorá spočíva od výberu, cez namontovanie zariadenia, monitorovanie, výjazdovú jednotku až po neustálu technickú údržbu, takže majiteľovi odpadá akákoľvek starosť. Kvalita služieb je podčiarknutá aj samotnými certifikátmi, ktorými firma disponuje.