Ako funguje zabezpečovací systém? A ako sa ovláda?

Pre ovládanie aktivácie a deaktivácie poplašného sys­tému slúži klávesnica, ktorá komunikuje s ústredňou. Do klávesnice zadáte Váš kód a systém buď zapnete alebo vypnete. Samozrejme, máte na to určitý čas, no po jeho uplynutí sa spustí poplach. Čas, za ktorý sa spustí alarm, Vám pri inštalácii technik nastaví tak, aby ste systém po príchode stihli odblokovať, ale zároveň tak, aby nebol príliš dlhý, aby v prípade nežiadúceho vniknutia nevznikli veľké škody. 
 

Klávesnica

Dokonca aj klávesníc môžete mať viac. Ich počet závisí od samotného návrhu zabezpečenia, od prístupov do objektu rodinného domu a od požiadavky klienta. Tak si môžete dom rozdeliť na niekoľko zón a aktivovať ich podľa potreby. 
Popri klávesniciach sú bežné prívesky, čipy alebo diaľkové ovládače, ktorými dokážete vypnúť alebo zapnúť zabezpečenie v objekte dokonca aj na diaľku, ešte predtým, ako prídete domov. Nebojte sa nič, je to rovnako bezpečné ako diaľkové od auta. 
 

Diaľkovým ovládačom dokážete riadiť aj iné funkcie, ako sú napr. brány na elektrický pohon, garážové dvere, osvetlenie, prípadne priamo spustiť poplach tzv. “Panik tlačidlom”.  
Ďalšia forma riadenia alarmu je prostredníctvom mobilnej siete GSM, kde pošlete textovú správu alebo zavoláte na príslušné telefónne číslo, čím sa systém vyradí z prevádzky alebo Vám naopak ohlási, ktorá zóna bola narušená a čo sa deje v dome počas Vašej neprítomnosti. 
 

Aplikácia MY Jablotron

Bežné je už aj ovládanie z mobilu, cez jednoduchú aplikáciu, v ktorej okrem aktivácie alarmu viete zapnúť, vypnúť aj kúrenie alebo pozhasínať svetlá. 

Čo nastane v prípade poplachu, vniknutia do objektu? 
 

Pri poplachu sa systém správa tak, ako bol naprogramovaný. Môže Vám posielať informácie o poplachu zaslaním sms, prípadne volaním na pevnú linku, ďalej cez internet do príslušného počítača alebo na pult centrálnej ochrany (PCO). Všetko závisí od požiadaviek klienta.  
 

Pult centralizovanej ochrany KASPROF SECURITY AGENCY

Zabezpečovací systém Vám okrem toho vie oznámiť, v ktorej zóne nastal poplach. Ak máte v dome nainštalovaný aj kamerový systém, viete si hneď na diaľku zapnúť kameru a skontrolovať celé okolie. 
Vznik poplachu sa spravidla prejaví ako prenikavý, nepríjemný hluk sirény. Sirénu je možné doplniť aj o svetelnú signalizáciu, pre rýchlejšiu identifikáciu objektu v prípade tmy.  
V prípade potreby je možné nastaviť aj tichý poplach s prenosom signálu, pričom je možné prichytiť zlodeja priamo na mieste činu.