Ako správne umiestňovať kamerový systém

Keď robíme návrh kamerového systému, princíp je jednoduchý: zachytiť čo najviac priestoru s čo najmenším počtom kamier. A samozrejme v čo najvyššej kvalite (fullHD a viac). Ale existuje dôležité pravidlo, ktoré sa málokedy podarí aplikovať.

Vychádzajúc z praxe vidieť, že „odborníkov“ na osádzanie bezpečnostných kamier je okolo nás naozaj mnoho. Asi rovnaký počet ako hokejových, či futbalových trénerov, keď sú v TV majstrovstvá sveta. Nás ako montážnej firmy sa to dotýka dvoma spôsobmi.
 

* prvý a horší je, keď nám niekto iný predpripraví kabeláž. Zo 70 % je to hrôza. Zlé miesta, zlé výšky, bez rozmýšľania.
* druhý je, keď si zákazník praje určité špecifické (často nevhodné) rozmiestnenie kamier. Vtedy vieme argumentovať prečo tak nie a prečo inak.

Takže ako je to správne? V skutočnosti všetko závisí od priestoru, ktorý bude monitorovaný. Snažíme sa, aby sa kamery navzájom kryli a aby videli čo najviac požadovaného priestoru. A pravidlo, ktoré málokoho teší: aby aspoň jedna kamera (obvykle vstupná) bola umiestnená približne vo výške tváre. To obrovsky pomáha ďalšiemu dokazovaniu a odhaľovaniu páchateľa. Následné policajné alebo súdne dokazovanie bude potom omnoho jednoduchšie.